BEVEZETÉS A HELYNÉVKUTATÁSBA
×

4. AZ ÉLŐNYELVI GYŰJTÉS ELŐKÉSZÍTÉSE

4.1. A település kiválasztása
4.1.1. A település és a gyűjtő kapcsolata
4.1.2. A település mérete
4.1.3. A település nyelvi helyzete
4.1.4. A gyűjtési stratégia kialakítása
4.2. Felkészülés a gyűjtésre
4.2.1. Ismerkedés a település jelenével
4.2.2. Ismerkedés a település múltjával
4.3. Az adatközlők kiválasztása
4.3.1. A helynévismeret
4.3.2. A helynévközösségek
4.3.3. A névismeretet befolyásoló tényezők
4.3.4. Az adatközlők száma
4.3.5. Az adatközlők elérése
Irodalom

Azok, akik a tudományos igényeknek is eleget tévő helynévgyűjtés munkáját a Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében végzik, nem kisebb feladatra vállalkoznak, mint arra, hogy egy adott területhez köthető helyneveknek a minél teljesebb állományát összeállítsák. Ezek a helynévgyűjtemények a történeti forrásokban rejlő és a beszélők által napjainkban használt, ún. élőnyelvi helyneveket egyaránt tartalmazzák.

A helynévgyűjtések valójában már a 19. század közepétől többnyire egy-egy településhez kapcsolódóan folytak. A gyűjtésnek és a közzétételnek ez a módszere és gyakorlata – újabban az elméleti kutatásoktól is megtámogatva – napjaink helynévközléseit is jellemzi.

A gyűjtés előkészítésének első lépése ebből következően pedig a vizsgálni kívánt terület (általában település) kiválasztása.


4.1. A település kiválasztása

A település kiválasztásával összefüggésben három szempontot érdemes mindenképpen megvizsgálnunk. Ezek

4.1.1. A település és a gyűjtő kapcsolata

A gyűjtést végezhetjük egy általunk jól ismert, vagy akár kevésbé ismerős, illetve számunkra – a gyűjtés megkezdésekor – teljesen ismeretlen területen is. Nyilvánvaló, hogy a gyűjtőnek a településsel való szorosabb kapcsolata a gyűjtés szempontjából számos előnnyel jár.

A kezdő gyűjtők esetében különösen fontos, hogy lehetőleg olyan települést válasszanak, amely jól ismert számukra. Lehet ez a gyűjtő szülőfaluja vagy -városa, korábbi vagy jelenlegi lakóhelye, illetve ebből a szempontból bármely település szóba jöhet, melyet a gyűjtő élete valamely szakaszában gyakran keresett fel (pl. a nagyszülők, a közeli rokonok, a barátok lakóhelye stb.). A tapasztalatok szerint a településsel összefüggő emlékek, a személyes érintettség és a kapcsolatok nagyban megkönnyíthetik a helynévgyűjtő munkát. Ezt a következő tényezők magyarázzák.

4.1.2. A település mérete

A települések a helynévanyag terjedelme szempontjából egyrészt a területük, másrészt a lakosságuk száma alapján sorolhatók a kisebb és a nagyobb települések közé. A települések besorolásakor e két jellemző mellett a társadalomföldrajz olyan további szempontokat említ még, mint például az agráradottságok (pl. a megmunkálható területek aránya) és a funkcionalitás (pl. a közigazgatási központoknak, a határ menti településeknek a régióban betöltött szerepe). Ezek a körülmények szintén hatással vannak a települések helynévanyagának mennyiségére és a helynévfajták megoszlására is.

A földrajztudományon belül sincs teljes egyetértés arra vonatkozóan, hogy az egyes településkategóriák között hol húzható meg valamiféle határ. A magyarországi településföldrajz a népesség száma alapján a kisebb településeket, falvakat például az alábbi kategóriákba sorolja:

Települési kategória A népesség száma
óriásfalu 5000–10000 fő között
nagyfalu 2000–5000 fő között
kisfalu 1000–2000 fő között
aprófalu 500–1000 fő között
törpefalu 500 fő alatt

(Tóth József 2002)

A települések területi viszonyai között ugyancsak nagy eltérések vannak. Ráadásul a határ mérete és a lakosság száma sem mutat különösebb összefüggést. E kérdésben tudományos osztályozást nem ismerünk. A helynévkincs gazdagságát mindkét tényező értelemszerűen erősen befolyásolja: nagy területű településeken általában a határnevek száma magas, a népességszámtól pedig főképpen a belterület mérete és ezzel szoros kapcsolatban az ottani nevek száma függ.

A tapasztalattal még nem rendelkező gyűjtőknek – a fentiekből következően – általában könnyebb kisebb településen megkezdeniük a gyűjtőmunkát.

A nagyobb településen folyó helynévgyűjtés esetében célszerű több településrészre, területi egységre osztani a terepet, lehetőleg úgy, hogy ennek során az adott település természet- és társadalomföldrajzi alapon elkülönülő, történetileg kialakult, viszonylag önálló részeit vegyük figyelembe. A gyűjtés egyes szakaszainak térségeit kijelölve alapvetően a korábbi közigazgatási változtatásokból (különösen pl. a településegyesítésekből) indulhatunk ki. A nemrégiben egyesített, de területileg jól elkülöníthető településrészekről egyaránt keressünk adatközlőket, és külön gyűjtsük az adott részek helyneveit! Ezekre a gyűjtési helyzetekre az alábbiakban bemutatunk néhány jellemző példát.

Ha a vizsgálatainkat egy Magyarországgal szomszédos külső régióban (pl. Romániában, Szlovákiában, Ukrajnában stb.) folytatjuk – a nyelvi helyzet összetettségén kívül – az ottani közigazgatási egységek figyelembevételével kell a munkát megterveznünk. A magyarországitól eltérően a romániai közigazgatási rendszerben például nincsenek járások, vannak viszont községek, amelyek néhány települést foglalnak magukba. Ezek földrajzi tekintetben gyakran jól elkülöníthető falvak ugyan, de területük egykori közigazgatási határait nem mindig könnyű megállapítani. A romániai térségben végzett kutatást tehát érdemes eleve úgy megtervezni, hogy számolunk az adott faluhoz tartozó további településekkel is. Mindenképpen előnyös, ha a közigazgatási szempontból összetartozó falvakban ugyanaz a személy gyűjti össze a helyneveket.

4.1.3. A település nyelvi helyzete

A Magyarországgal szomszédos külső régiókban magától értetődően, de még a Magyarország területén folyó vizsgálatok során is gyakran előfordul, hogy egy település kiválasztásakor a nyelvi heterogenitás, a két- vagy többnyelvűség különféle eseteivel találjuk szembe magunkat. Az egymástól eltérő nyelvi-etnikai csoportok gyakran a település más-más részében élnek, az általuk használt helynévállomány pedig – a nyelvi sokszínűségből adódóan – a hasonlóságok mellett komoly különbségeket is mutathat. Ezekben az esetekben nyilvánvalóan az anyanyelvi-etnikai eloszlásról szóló mutatókra támaszkodva és a saját nyelvi kompetenciánk figyelembevételével kell a gyűjtés elvégzésére vonatkozó döntést hoznunk.

A többnyelvű települések helynévanyagának összegyűjtését azok végezhetik kompetens módon, akik a magyar mellett a helyben használatos másik nyelve(ke)t is jól ismerik. E települések névhelyzetének összetettségéből adódóan a tapasztalattal még nem rendelkező gyűjtők számára névgyűjtésre a nyelvileg homogén települések választása javasolható leginkább.

4.1.4. A gyűjtési stratégia kialakítása

A helynévgyűjtés során – a névhasználók felől megközelítve a problémát – az egyazon névközösséghez tartozó helynevek összegyűjtésére kell törekedni. Névközösségnek a hasonló helynévismerettel, névtudással rendelkező emberek csoportját nevezhetjük, amelynek hátterében az a közös környezet áll, amely egyúttal a névtudás szociokulturális és nyelvi alapját is adja. A kisebb településeken élő, egy nyelvet beszélő személyek általában egyetlen névközösséget alkotnak, míg a nagyobb települések lakossága rendszerint több névközösségből, névismerői csoportból áll.

Az optimális gyűjtési stratégia azt követően alakítható ki, ha legalább bizonyos mértékben megismertük a települést. A terepmunka megkezdése előtt nagy vonalakban már tisztában kell lennünk a település méretére, lakosságára, közigazgatási és (főként a határon túli települések esetében) nyelvi helyzetére vonatkozó adatokkal. Kizárólag ezeknek az ismereteknek a birtokában tudjuk eldönteni, hogy milyen közösségeket számon tartva, milyen lokális egységekben gondolkodva lehet a lakosság által használt nevek legnagyobb részét összegyűjteni.

A tervezés fázisában a következő kérdések megválaszolására érdemes még kitérni:

A Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében a település megválasztásánál arról is fontos tájékozódni, hogy a kiszemelt településnek e munkálat keretében nem közölték-e már a helyneveit, illetve hogy nincs-e folyamatban lévő gyűjtés az általunk választott településen. A program honlapján ezek az adatok mindenki számára elérhetők.


4.2. Felkészülés a gyűjtésre

4.2.1. Ismerkedés a település jelenével

A településsel kapcsolatos tájékozódás egyik első lépéseként az alábbi statisztikai adatoknak kell utánanéznünk:

A Központi Statisztikai Hivatal honlapján elérhető Magyarország helységnévtára (https://www.ksh.hu/apps/hntr.main), amely e téren a legfrissebb hivatalos adatokat tartalmazza. Így megismerhetjük a település lakóinak számát, területének méretét (hektárban megadva), elhelyezkedését, nemzetiségi és vallási megoszlását és a település külterületén fellelhető lakott helyeket. Fontos tehát, hogy ezen a felületen nem csupán a közigazgatásilag önálló településekre kereshetünk rá, hanem egykor önálló, majd a későbbiekben egy másik településhez csatolt településrészekre, külterületi lakott helyekre, amelyeknek az itteni névadatait a munkánkban közvetlenül is felhasználhatjuk.

A magyar nyelvterület határon túli térségeire vonatkozóan azonban a fenti honlapon természetesen nem találunk adatokat. A romániai települések esetében például az alábbi helyeken találhatók meg a bennünket érdeklő információk. A magyarországi adatokhoz képest azonban eltérés mutatkozik abban, hogy az ezeken a felületeken megjelenő információk jó része nem a tényleges települések szerinti bontásban, hanem a központi egységként szereplő, valójában több faluból álló községekre, illetve a városokra vonatkozóan jelenik meg.
https://ispmn.gov.ro/maps
https://www.recensamantromania.ro/rpl-2011/rezultate-2011/#5
http://statisztikak.erdelystat.ro/home/?lang=hu

A szlovákiai települések vizsgálatához itt talál információt:
https://www.scitanie.sk/en/results-in-mutual-combination
https://www.onkormanyzas.sk/2021-es-nepszamlalas-nemzetisegi-adatai

A kárpátaljai települések esetében pedig itt talál a demográfiai helyzetre vonatkozó adatokat:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Населення_України
https://index.minfin.com.ua/ua/reference/people/2021/
http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2007/ds/nas_rik/nas_u/nas_rik_u.html

A települések földrajzi helyzetéről a legpontosabb és a legfrissebb információkat többnyire a műholdfelvételeken alapuló Google Earth és Google Térkép felületei nyújtják számunkra. Ezek tanulmányozása révén nem pusztán a területek pontos elhelyezkedéséről, a határvonalaikról lehet ismeretekhez jutni, hanem a részletes felvételeknek köszönhetően a területeken folyó tevékenységi formákról, a művelési jellegről és – az utcaképek segítségével – akár még a legkisebb objektumokról is sokat megtudhatunk.

Azok számára, akik a Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében helynévgyűjtő munkát végeznek, az élőnyelvi gyűjtés megkezdése előtt a kiválasztott település bel- és külterületéről Google-űrfelvétel alapú térképszelvényeket készítünk, melyeket digitális vagy nyomtatott formában juttatunk el munkatársainkhoz.
Ez a segédanyag kettős célt szolgál. A nyomtatott térképlapok – vagy igény szerint a digitálisan behívott képfájlok – alkalmazhatók egyfelől az élőnyelvi interjúk folyamán, mivel ezek révén az adatközlőknek lehetőségük nyílik arra, hogy a térképszelvényekhez igazodva járják be gondolatban a határt. Azoknak Az interjúalanyoknak azonban, akik kevésbé jól tájékozódnak e térképek alapján, inkább szóbeli iránymutatást érdemes adnunk. Másfelől alapul szolgálhatnak azokhoz a munkatérképekhez is, amelyeket a település teljes körű feldolgozása után az anyag publikálásának feltételeként szükséges elkészítenünk.

Kiválóan használható térképalkalmazás a 2022-ben publikált Nemzeti Térinformatikai Alaptérkép is. Ezen a felületen részletesebb névírást és topográfiai tartalmakat tanulmányozhatunk, mint a nyílt alkalmazásokban, bár ez csak Magyarország mai területére használható, és keresést nem támogat. (Regisztrációval bárki számára elérhető).

A település általános társadalmi-gazdasági helyzetéről gyakran számos forrásból tájékozódhatunk, máskor azonban akár teljességgel hiányozhatnak az efféle támpontok. A településekről készült monográfiák különösen jó kiindulópontot szolgáltatnak ahhoz, hogy a választott területről és annak lakosságáról információkhoz jussunk. Választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy ma milyen, ill. milyen volt korábban a vizsgálni kívánt közösség társadalmi szerkezete, hogyan telnek/teltek a mindennapjaik, a megélhetésük érdekében mit termelnek/termeltek stb. Ezek a kiadványok egyébként gyakran közölnek helyneveket is, de a segítségükkel az egyes helybeli objektumok funkciójáról, történetéről is számos dolgot megtudhatunk, sőt akár a helyi szokásokkal, a közösség körében ismeretes történetekkel is megismerkedhetünk. A tapasztalatok szerint az ilyen kiadványok a hasznos információk mellett azonban olykor szerzőik erős érzelmi befolyásoltságától sem mentesek, így általában érdemes kritikusan kezelni őket.

A kutatásnak e kezdeti szakaszában nem hagyhatjuk figyelmen kívül a különböző online források nyújtotta lehetőségeket sem. A Wikipédiának a településekről szóló szócikkei például a tájékozódás ezen szakaszában szintén hasznosnak bizonyulhatnak, de tudományos hivatkozásként kevésbé alkalmazhatók. Ezek az oldalak általában demográfiai és településtörténeti adatokat közölnek. Emellett az sem ritka, hogy a szócikkek végén további, a kutatás számára is felhasználható forrásokat is megneveznek.

4.2.2. Ismerkedés a település múltjával

A település múltjával való – történettudományi értelemben véve persze csak felületes –ismerkedés szintén hozzátartozik a gyűjtés előkészítéséhez. Ehhez leginkább a település történetével foglalkozó, tudományos szempontból hiteles munkák – ha vannak egyáltalán ilyenek – átlapozása segíthet hozzá bennünket. Az általános történeti tájékozódás a mai, élőnyelvi helynévanyag feltárásának és helyes értelmezésének is nélkülözhetetlen feltétele.

Ebben a múlttal való ismerkedési folyamatban különösen fontos azoknak a forrásoknak a megismerése, amelyek a település helyneveit a korábbi időkből adatolják. Közöttük nyomtatott és kéziratos források egyaránt találhatók. Ezekről a Magyar Nemzeti Helynévtár Program honlapja válogatott forrásbibliográfiát tesz közzé, amelyet első tájékozódásként a gyűjtők eredményesen használhatnak már a gyűjtésre való felkészülés során is.

Ezek köréből ebben a szakaszban kiemelendők a történeti térképek, amelyek viszonylag könnyen és gyorsan befogadható formában sokrétű információt szolgáltatnak a települések múltjáról.

Ide sorolhatók például a különböző időkben készült katonai felmérések térképei: az első (1763–1787), a második (1806–1869), a harmadik (1869–1887) és az 1941-es felmérés (MKF.) idejéből. Ezek a térképszelvények katonai céljaikból következően – időben előre haladva egyre inkább – részletesen és megbízhatóan ábrázolják a domborzatot, a vízhálózatot, az utakat, a hadi szempontból különösen fontos építményeket, továbbá a települések, valamint egyes földrajzi alakulatok nevét is sok esetben feltüntetik.

Másfajta, de ugyancsak hasznos információkat tartalmaznak a földmérési alaptérképek vagy másképpen kataszteri térképek, amelyek az ingatlan-nyilvántartást szolgálják. Ennek megfelelően a települések határvonalai mellett a természetes és mesterséges tereptárgyakat az előbbieknél is gazdagabban ábrázolják, valamint a tulajdonviszonyokat is pontosan feltüntetik.

A gyűjtésre történő felkészülésnek különösen fontos része a korábbi élőnyelvi gyűjtésekkel való megismerkedés. Ezek lehetnek modern kori, többnyire megyei vagy járási keretben publikált névtárak, szakdolgozatokban, egyéb kéziratos anyagokban megjelenő helynévgyűjtések stb., de itt említhető Pesty Frigyes helynévgyűjteménye is, amely 1864-ben készült. E munkák ugyan történeti forrásként kezelendők, de különleges jelentőségüket az adja, hogy a korban ténylegesen használatban lévő, többnyire a helybeli kiejtés szerint lejegyzett helynévanyagot tartalmaznak.

A település múltjának megismeréséhez, történeti munkák megtalálásához ajánljuk még a Hungaricana adatbázisát is, amelyben a településnévre keresve megtalálhatja a közgyűjteményekben kiadott tanulmányköteteket, jellemzően a megyei levéltárak, múzeumok kiadványait, amelyekben leginkább előfordulnak helytörténeti-régészeti-történeti földrajzi cikkek, tanulmányok.

Az, hogy a történeti helynévanyagok forrásainak feldolgozása, azaz adatbázisban való rögzítése megelőzi-e a gyűjtést, vagy ebben a szakaszban a gyűjtő csupán ismerkedik a forrásoknak ezzel a körével, a kutató saját döntésétől függ. A névanyag egy részét vagy akár az egészét azért szerencsésebb még a gyűjtés megkezdése előtt megismerni, mert ezek a nevek „hívónevekként”, „felidéző nevekként” a névgyűjtés során folytatott beszélgetéseink során is hatékonyan felhasználhatók.

A történeti források feldolgozásának módszereiről a nyolcadik és a kilencedik fejezetben olvashat részletesebben.


4.3. Az adatközlők kiválasztása

4.3.1. A helynévismeret

A 20. században zajló helynévgyűjtő munkák ráirányították a kutatók figyelmét arra a jelenségre, hogy az azonos településen élők helynévismerete között jelentős eltérések mutatkozhatnak még a kisebb falvakban is.

Sebestyén Árpád például már 1960-ban hangsúlyozta, hogy „ahogyan az egyén szókincse mindig csak egy hányada a nyelv szókincsének, éppen úgy a faluközösség tagjai is csak egy-egy nem teljesen azonos részét ismerik a falu kollektív tudatában meglévő helynévanyagnak”.

Ezt a megállapítását arra a tapasztalatára alapozta, hogy vizsgálatai során szülőfalujában, Gacsályban nem talált egyetlen olyan személyt sem, aki a település összes helynevét – akár csak megközelítő teljességgel – ismerte volna.

Mindezt a mai helynév-szociológiai vizsgálatok fényében is érvényesnek látjuk. Egy-egy falu szinkrón helynévrendszerének a településen élő lakosok által használt teljes helynévlexikont tekintjük, amelyet a közösség egyes tagjai a maga egészében nem birtokolnak. A névrendszer ismerete e megközelítés szerint komplementer jellegű, vagyis az adott településen élőknek (az ún. helynévközösség) tagjainak egyéni névismeretéből tevődik össze. Ennek megfelelően a gyűjtésbe bevont adatközlők kiválasztásakor azt a célt kell szem előtt tartanunk, hogy segítségükkel a település minél teljesebb jelenkori helynévállományát állíthassuk egybe.

4.3.2. A helynévközösségek

A helynévközösség fogalmához az utóbbi években sokan hozzászóltak: a kutatók kezdetben elméleti alapállásból, majd pedig empirikus vizsgálatok eredményeiből kiindulva igyekeztek a mibenlétét megragadni. A fogalom meghatározásakor az alábbi kritériumokat vehetjük figyelembe:

A helynévközösségek mibenlétét a Hajdú-Bihar megyében végzett empirikus névközösség-vizsgálatok eredményeivel illusztráljuk.

A felmérések eredményei alapján a kisebb, legfeljebb egy-két ezer lakosú és néhány ezer hektár területű, történetileg egységesen fejlődött települések lakóit tekinthetjük névközösségnek. Az ettől eltérő jellegű települések helynévhasználói több névközösséget alkotnak. A vizsgálatok azonban arra is rávilágítottak, hogy egyetlen névközösségen belül is kimutathatók különböző alapokon szerveződő helynévhasználói mikroközösségek.

Egy szentpéterszegi névközösség-vizsgálat alaphipotézise az volt, hogy a településen két, egymástól területi és társadalmi szempontból egyaránt elkülönülő mikronévközösséget feltételezhetünk. A kóróvárosiak-nak nevezett közösség a Szentpéterszeg északi részén élő szegényebb, jellemzően föld nélküli emberek csoportja; a bőrkabátosok-ként megjelölt közösség pedig a falu déli részén lakó módosabb gazdák köre, akik földekkel rendelkeztek a falu határában. A két mikroközösség tagjainak névismeretében jelentős eltérések mutatkoznak. A kóróvárosiak által egyöntetűen ismert szentpéterszegi helynevek 100%-ban külterületi objektumokat jelölnek, míg a bőrkabátosok névismerete inkább a belterületre, valamint a belterülethez közel eső külterületi részekre korlátozódik. Ez az eltérés abból adódik, hogy a bőrkabátosok generációk óta a saját földjeiket művelték és műveltették, s ezáltal a határral, a földekkel való kapcsolatuk is alapvetően a saját földjeikre korlátozódott. Ezzel szemben a kóróvárosiak, akik jellemzően bérmunkákat végeztek, nem csupán egy-két, általuk birtokolt földet műveltek, hanem a határ bármely részére eső, a kisbirtokosok tulajdonában lévő földeken dolgoztak.

A tépei névközösség-vizsgálat alkalmával két háromgenerációs család tagjainak névismeretét mértük fel. Az egyik családban mindhárom generáció tagjai szoros kapcsolatban vannak a település határában fekvő földekkel, míg a másik család tagjai esetében ilyen viszony nem mutatható ki. Az összehasonlítás azt mutatta, hogy a közös névismeretet a családi összetartozásnál jóval erősebben befolyásolja az azonos foglalkozás. A földdel szorosabb kapcsolatban lévő családnak a tépei helynévkincs 26%-áról van ugyanis közös tudása, míg a másik család esetében ez az arány csupán 8%.

A névhasználói mikroközösségek létét fontos figyelembe venni az adatközlők kiválasztásakor is. Ezt a szempontot azonban csak azt követően tudjuk érvényesíteni, ha már alaposabb ismereteket szereztünk egy-egy település helynévanyagáról és lakóinak helynévhasználatáról.

A helynévközösség fogalmáról itt olvashat részletesebben.

4.3.3. A névismeretet befolyásoló tényezők

Az egyének helynévkincse az életkor előrehaladtával egyre bővül. A közvetlen környezettel kapcsolatos ismeretek az egyéni élettér kiszélesedésével lesznek egyre kidolgozottabbak: az egyének kisgyermekkoruktól kezdve fokozatosan sajátítják el az általuk megismert objektumokkal kapcsolatos információkat. Ez együtt jár azzal, hogy a mentális helynévlexikon is napról napra gyarapodik, hiszen a helyekről a tulajdonneveik használata révén lehet legkézenfekvőbb módon beszélni. Az egyén által birtokolt helynévállomány fiatalabb korban egyre fokozódó intenzitással bővül, amelynek az üteme a névszociológiai vizsgálatok eredményei szerint a harminc éves kor környékén lassul le. A leggazdagabb névkinccsel jellemző módon a legidősebb korosztály tagjai rendelkeznek.

A hagyományos helynévgyűjtések tapasztalataiban és az ezek alapján született módszertani leírásokban gyökerező vélekedés szerint a férfiak jóval több helynevet ismernek, mint a nők. A korábban napvilágot látott helynévgyűjtési útmutatók még egyoldalúan az idős paraszti réteghez tartozó férfi adatközlők megkeresését javasolták a gyűjtőknek, később azonban egyre jobban kibővült a megkérdezettek köre.

A névszociológiai vizsgálatok a fenti megállapításokkal szemben azonban azt igazolták, hogy a nők és a férfiak névismerete között nincs jelentős eltérés. A névismeret mindkét nem esetében elsősorban társadalmi helyzetük függvénye, és ebből adódóan bizonyos típusú (főleg belterületi) helyneveket a nők a férfiaknál is jobban ismerhetnek. Ezt a körülményt az adatközlők kiegyensúlyozott megválasztásával fordíthatjuk a hasznunkra.

A foglalkozásnak a névismeretre gyakorolt hatását a korábbi helynévgyűjtések módszertani leírásai ragyogóan példázzák: az adatközlők megválasztásának szempontjai között a foglakozás a legkorábbi időktől jelen van.

Szabó T. Attila szerint például „Nélkülözhetetlen különösen városon a mező- és erdőőrök, kerülők, vadászok, falun a földmíves és pásztorkodó osztály mellett az előbbieknek meg a tagosításokban, földmérésekben, folyószabályozásokban, állóvízlecsapolásokban résztvetteknek alapos kikérdezése. A térképelés elkészítésekor azonban főképen a falusi jegyző, mérnök, orvos, vagy a helyi értelmiség más tagja nyujthat nekünk nélkülözhetetlen segítséget. Ezek közül különösen a papok, tanítók és kántorok azok, akiknek megértésére és értelmes buzgó munkájára […] számíthatunk.” (1938)

E megállapítás érvényességét az empirikus kutatások eredményei is alátámasztják: a kistelepülések határával aktív kapcsolatban lévő földműves, mezőőr, gátőr stb. foglalkozású egyének helynévismerete jóval gazdagabb, mint a külterületre csak alkalmanként kijáróké.

Tapasztalataink alapján valamennyi településen találunk ún. névmestereket, vagyis olyan nyelvhasználókat, akiknek helynevekben különösen gazdag a szókincse. A névmesterek leginkább a foglalkozásukból adódóan tehetnek szert szélesebb helynévismeretre, ezért elsősorban a földművesek, erdészek, vadászok, gátőrök, postások között fordulnak elő ilyenek. Az ő megtalálásuk és kikérdezésük az összegyűjtött helynévanyag teljessége szempontjából nélkülözhetetlen. A foglalkozásuk jellege nyilvánvalóan nem független a település természeti és gazdasági arculatától: erdő borította településeken erdészeket, gazdag vízhálózat esetén vízügyeseket stb. igyekezzünk megkeresni.

Munkánk során találkozhatunk olyan helybeli lakosokkal is, akik különösen érdeklődnek településük története iránt, és különféle források, olvasmányok segítségével mélyítették el helyismereti tudásukat. A gyűjtőmunka céljának pontos tisztázását követően természetesen a helybeli lakosságnak ebből a köréből is választhatunk adatközlőket.

Az adatközlők etnikai–nyelvi hovatartozása ugyancsak összefügg a helynévismeretükkel is.

Az etnikailag vegyes romániai Kisbábonyban végzett névismereti felmérés során kirajzolódott eredmény szerint a magyarok valamivel több helynevet ismernek, mint az ott élő, ugyancsak magyar anyanyelvű cigányok. Ez utóbbi csoport azért ismer kevesebb, főképpen külterületi objektumot jelölő helynevet, mert míg a magyar közösség hagyományosan a mezőgazdaságból él, addig a cigányok csupán alkalmi földmunkák során találkoznak a külterületi helynevekkel. A cigány közösség tagjainak alacsonyabb fokú helynévismerete tehát végső soron az életvitelükből, munkájukból adódik.

A két- vagy többnyelvű településeken a két nyelv állománya átszínezi egymást a helynevek terén is. A gyűjtőmunka során a nyelvileg vegyes településeken ebből adódóan speciális helyzettel találjuk magunkat szemben. Az adatközlők megválasztásakor feltétlenül tekintettel kell lennünk erre a körülményre is.

A névgyűjtés megkezdése előtt ezekben a térségekben fontos néhány, elsősorban nyelvpolitikai természetű kérdést is tisztázni. Az egyéni helynévhasználatot ugyanis nagyban meghatározza az, hogy az ország, amelyben a vizsgálni kívánt település fekszik, milyen nyelv-, illetve névpolitikát folytat. Ennek a mi szempontunkból az alábbiak a meghatározó tényezői:

Előzetesen arról is tájékozódni kell, hogy a vizsgálni kívánt településnek a többnyelvűség körülményei között milyen a tágabb és a szűkebb nyelv- és névszociológiai helyzete.

A fenti tényezők jelentős hatással lehetnek az egyes települések helynévhasználatára. Ennek megfelelően a gyűjtés során a következő kérdésekre érdemes különösen figyelni:

4.3.4. Az adatközlők száma

Az egy-egy településen megkérdezendő adatközlők számát elsősorban az határozza meg, hogy hány interjú lefolytatásával tudjuk elérni célunkat: a gyűjtés idején használt helynevek állományának minél teljesebb egybeállítását. Ezt leginkább az jelezheti, hogy az újabb és újabb interjúk már nem hoznak elő további, addig nem említett helyneveket, még akkor sem, ha éppen különösen jó adatközlővel készítünk interjút. Az adatközlők optimális számának meghatározására nem állnak rendelkezésre objektív kritériumok, legfeljebb néhány tapasztalati adatot tudunk bemutatni.

Az egyes települések eltérő jellegéből és az egyes névállományokat meghatározó számos tényezőből adódóan ezen a téren aligha nyújthatunk egységes iránymutatást. Néhány olyan szempontot említhetünk legfeljebb, amely ezen a téren a gyűjtőt segítheti.

4.3.5. Az adatközlők elérése

Ha a gyűjtő személyesen is kötődik a gyűjtés terepéül szolgáló településhez, pl. ott él, ott nőtt fel, a rokonsága ott él stb., abban az esetben a személyes kapcsolatoktól kiindulva, majd ajánlások után a települést jól ismerők körében tájékozódva célszerű megkezdeni a gyűjtőmunkát.

Amennyiben számára ismeretlen terepen dolgozik a gyűjtő, akkor a településen lévő intézményekben, a községházán, (a polgármesteri hivatalban), az iskolában, a könyvtárban, a közösségi házban, a helyi egyházaknál stb. érdeklődhetünk a céljainknak megfelelő adatközlők után.

A megfelelő adatközlők felderítésében támaszkodhatunk a helybeli értelmiségi réteg segítségére. A helyi lelkészek, pedagógusok, könyvtárosok közül sokan mutatnak érdeklődést településük múltja iránt, munkájuk közösségi jellegéből adódóan pedig sokakat ismernek, és ezzel összefüggésben a településre újonnan érkező kutatóval is minden bizonnyal könnyebben szót értenek. Minthogy ezeknek a személyeknek a helyi közösségekben többnyire kiemelt presztízse van, az adatközlők bizalmának elnyerésében is nagy jelentőséggel bírhat, ha az ő ajánlásukkal érkezünk hozzájuk.

A helynévgyűjtő terepmunka sajátossága, hogy a gyűjtés menete során az adatközlők köre folyamatosan bővül. Gyakran tapasztalható, hogy a településre érkező kutató segítése a helybeli lakosság számára fontos feladattá válik. A gyűjtő településen végzett munkájának – elsősorban kisebb községekben – általában igen hamar híre megy, és sokan felajánlják a segítségüket.


Irodalom

A harmadik katonai felmérés. 1869–1887. A Magyar Szent Korona Országai. Arcanum Adatbázis Kft. DVD. 2007.

A második katonai felmérés. A Magyar Királyság és a Temesi bánság nagyfelbontású színes térképei. 1819–1869. Arcanum Adatbázis Kft. DVD. 2005.

Az első katonai felmérés. A magyar királyság teljes területe 965 nagyfelbontású színes térképszelvényen. 1782–1785. Arcanum Adatbázis Kft. DVD. 2004.

Győrffy Erzsébet, Helynév-szociológia. A Magyar Névarchívum Kiadványai 47. Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó, 2018.

Hoffmann István, Helynevek nyelvi elemzése. 2. kiadás. Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához 67. Budapest, Tinta Kiadó, 2007.

Kálnási Árpád, A helynévgyűjtés módszeréről a fehérgyarmati járás földrajzi neveinek összegyűjtése kapcsán. Névtani Értesítő 3 (1980): 75–84.

Magyarország katonai felmérése 1941.

E. Nagy Katalin, Empíria és teória a helynév-szociológiában. A Magyar Névarchívum Kiadványai 53. Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó, 2021.

Pásztor Éva, Az élőnyelvi helynévgyűjtések módszertani problémái. Helynévtörténeti Tanulmányok 9 (2013): 127–138.

Sebestyén Árpád, Egy s más az élő dűlőnévanyagról. In: Mikesy Sándor– Pais Dezső szerk., Névtani vizsgálatok. A Magyar Nyelvtudományi Társaság Névtani Konferenciája. Budapest, 1960. 82–85.

Sebestyén Árpád, Új utak a földrajzinév-gyűjtésben. Pest megyei Honismereti Közlemények 4 (1986): 40–55.

Tóth József szerk., Általános társadalomföldrajz. Budapest–Pécs, Dialóg Campus Kiadó, 2002.

Szilágyi-Varga Zsuzsa, A kisbábonyi magyarság helynévismerete. Magyar Nyelvjárások 55 (2017): 75–109.

Szilágyi-Varga Zsuzsa, A kisbábonyi cigányság helynévismerete. Névtani Értesítő 40 (2018): 91–102.

Varga Zsuzsa, Helynév-szociológiai vizsgálatok két romániai magyar településen. Doktori értekezés. Kézirat. Debrecen, 2020.

A tananyag az MTA–DE Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében készült.
ISBN 978-963-615-034-1
Debreceni Egyetemi Kiadó, 2022
© E. Nagy Katalin – Szilágyi-Varga Zsuzsa – Kis Tamás, 2022
© Debreceni Egyetemi Kiadó, 2022
Lektorálta: Bárth M. János
Technikai szerkesztés: Kis Tamás

Made with W3Schools Spaces