OMA:
BTMNY823OMA / BA:
BTNY446BA
A tantárgy általános céljai: A tantárgy célja egy nyelvtudományi eszközökkel csak a legutóbbi időben vizsgált, bár a nyelvhasználatban fontos szerepet játszó és nyelvileg is rendkívül tanulságos nyelvváltozat bemutatása és kutatási lehetőségeinek áttekintése. A félév során szó esik a szlengkutatás és a nyelvtudomány viszonyáról, a szleng meghatározására tett kísérletekről, a szlengről mint kulturális jelenségről, a szleng típusairól, a magyar szleng és szlengkutatás történetéről, a szleng használatának okairól, a szleng használóiról és további kapcsolódó témákról. A tárgyhoz a tanár által meghatározott témakörből önálló gyűjtőmunka és feldolgozás is kapcsolódik. Jegyszerzés: A jegyszerzés érdekében a következő feladatok végrehajtását kérem: Egy legalább 30 adatból (30 szlengszó és/vagy szlengkifejezésből) álló kis szójegyzék összeállítása és betűrendes szócikkekbe (szótárba) szerkesztése, ÉS ezek alapján egy minimum 4-5 oldalas, szakirodalomra is hivatkozó dolgozat elkészítése. Ebben az esszében a saját maguk gyűjtötte szavakat adatként, példaként felhasználva írjanak a szleng egy vagy több sajátosságáról, funkciójáról. Elemezhetik a szavak keletkezését, a jelentésbeli csoportokat, a használók és a szleng viszonyát stb. A szavak, kifejezések származhatnak bármelyik magyar szlengből, a lényeg, hogy ne már meglévő, mások által készített forrásokból gyűjtsék össze őket, hanem új adatok legyenek. A gyűjtés folyhat a Facebookon és egyéb közösségi oldalakon, készíthetnek kérdőíveket a GoogleFormsban stb. Jó lenne, ha minden adathoz lenne példamondat is. Nincs akadálya a saját szleng (önmegfigyeléses) gyűjtésének sem. A gyűjtött adatokat szócikkekbe kell szerkeszteni, és ezt a kis szójegyzéket Word vagy ezzel kompatibilis szerkeszthető fájlban kell leadni (célszerűen csatolt fájlban elküldeni) 2024. december 13-ig. Amennyiben december előtt megkapom a szójegyzéket és a dolgozatot, lehetőség van a javításaimat figyelembe véve újból beadni a javított munkát. A szócikkek felépítése kövesse a debreceni szlengszótárak (pl. A magyar katonai szleng szótára) szócikkeinek felépítését, amiről itt olvashatnak. Minden szócikknek tartalmaznia kell az adat használatának idejét és helyét. Ajánlott áttekintő-összefoglaló olvasmány a szlengről: Kis Tamás 2010. Alapismeretek a szlengről. Debrecen. A félév témái: 1. Szubjektív szlengkutatás (különös tekintettel a debreceni Szlengkutatás könyvsorozatra) Magyar szleng. Tanulmányok, szótárak, könyvek, a magyar szleng témaköréből (A magyar szlengről szóló és a szlengről magyarul szóló írások gyűjteménye) A Szlengkutatás könyvsorozat Kis Tamás 2015. Sittesduma. (Magyar börtönszlengszótár). Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó. Mész András (rendező) 1985. Bebukottak. (Youtube, magyar dokumentumfilm) Gerő Marcell (rendező) 2014. Káin gyermekei. (Youtube, magyar–francia dokumentumfilm — azoknak, akiket a Bebukottak végignézése után érdekel, hogy mi lett 30 év múlva a Bebukottak gyilkosságért elítélt fiatalkorú főszereplőiből)
2. Mi a szleng? (a szakirodalom fényében) Akkezdet Phiai: Szófacsavar (Youtube) Villanyszerelés. In: Krétakör (rendező: Schilling Árpád) 2007. FEKETEország. Fekete ország. In: Krétakör (rendező: Schilling Árpád) 2007. FEKETEország. Ég a város. In: Krétakör (rendező: Schilling Árpád) 2007. FEKETEország. (A FEKETEország a Krétakör közös műve: komor, groteszk, szatirikus vízió a világról, amelyben élünk. Az előadás alapjául a rendező telefonjára érkezett SMS-ek szolgáltak, melyek 160 karakterben fogalmazzák meg a napi eseményeket. A teljes film. Kövecses Zoltán 1997. Az amerikai szleng. In: Kis Tamás szerk.: A szlengkutatás útjai és lehetőségei. (Szlengkutatás 1.) Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 7–39. (Az itteni témához elegendő a tanulmány 1. Mi a szleng? fejezetét elolvasni.) Péter Mihály 1999. „Húsz év múlva”. (Régebbi és újabb gondolatok a szlengről). In: Fenyvesi Anna–Kis Tamás–Várnai Judit Szilvia szerk.: Mi a szleng? (Tanulmányok a szleng fogalmáról). (Szlengkutatás 3.) Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 25–39. Stenström, Anna-Brita 1999. A szlengtől a szlengbeszédig (Egy tizenévesek beszédén alapuló leírás). In: Fenyvesi Anna–Kis Tamás–Várnai Judit Szilvia szerk.: Mi a szleng? (Tanulmányok a szleng fogalmáról). (Szlengkutatás 3.) Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 89–108. (Az itteni témához elegendő a tanulmány 2.1. A szleng szóról, 2.2 A szleng fogalma, 2.3 Miért használjuk a szlenget?, 3.1.2. Kísérlet egy modell kidolgozására, 4. Következtetés fejezetét elolvasni.) Dumas, Bethany K.–Lighter, Jonathan 2002. Nyelvészeknek való-e a szleng szó? In: Várnai Judit Szilvia–Kis Tamás szerk.: A szlengkutatás 111 éve. (Szlengkutatás 4.) Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 277–291. Forsskåhl, Mona 1999. A szleng meghatározásáról. In: Fenyvesi Anna–Kis Tamás–Várnai Judit Szilvia szerk.: Mi a szleng? (Tanulmányok a szleng fogalmáról). (Szlengkutatás 3.) Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 77–88.
3. Mi a szleng? (a társas szemléletű szlengkutatás szerint) Kis Tamás 2006. Is Slang a Linguistic Universal? Revue d’Études Françaises 11: 125–41. (magyarul: Nyelvi univerzálé-e a szleng?) Chapman, Robert L. 1999. Mi a szleng? In: Fenyvesi Anna–Kis Tamás–Várnai Judit Szilvia szerk.: Mi a szleng? (Tanulmányok a szleng fogalmáról). (Szlengkutatás 3.) Debrecen. 273–279. Zolnay Vilmos 1983. A művészetek eredete. (Pokoljárás). Budapest, Magvető Könyvkiadó. Bahtyin, Mihail 2002. François Rabelais művészete, a középkor és a reneszánsz népi kultúrája. Budapest, Osiris. Nagy Zoltán Krisztián 2010. Adalékok a szleng és a karnevál kapcsolatához. (Szakdolgozat). Debrecen. Nagy Zoltán Krisztián 2010. Adalékok a szleng és a karnevál viszonyához. (Az össznépiség és kiscsoport problémája). Modern Nyelvoktatás 16/4: 53–59. Jelisztratov, Vlagyimir 1998. Szleng és kultúra. (Szlengkutatás 2.) Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. Kis Tamás: Szleng és karnevál. (Egyetemi kurzus, utoljára a 2007/2008. tanév tavaszi félévében)
4. A szleng stigmatizáltsága Kis Tamás 2013. A megbélyegzett szleng. In: Kontra Miklós–Németh Miklós–Sinkovics Balázs szerk.: Elmélet és empíria a szociolingvisztikában. (Válogatás a 17. Élőnyelvi Konferencia — Szeged, 2012. augusztus 30.–szeptember 1. — előadásaiból). Budapest, Gondolat Kiadó 237–252.
5. A magyar szleng története (különös tekintettel a 18. századi zsiványnyelvre) Kis Tamás 1997. Adalékok a magyar szleng történetének kutatásához (266–285. oldal, részlet ebből: Szempontok és adalékok a magyar szleng kutatásához. In: Kis Tamás szerk.: A szlengkutatás útjai és lehetőségei. Szlengkutatás 1. Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 237–296.) Kis Tamás 2010. A magyar szleng nyelvemlékei. In: Kis Tamás: Alapismeretek a szlengről. Debrecen. Kis Tamás 2020. 18. századi zsiványnyelvi emlékeink kronológiája és lokalizációja két idén fellelt szójegyzék apropóján. (Videó).
6. A magyar szlengkutatás története Kis Tamás 1997. A magyar szlengkutatás története (256–266. oldal, részlet ebből: Szempontok és adalékok a magyar szleng kutatásához. In: Kis Tamás szerk.: A szlengkutatás útjai és lehetőségei. Szlengkutatás 1. Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 237–296.) Kis Tamás 2000. A magyar fattyúnyelv kutatói. Magyar Nyelvjárások 38: 251–262.
7. A szleng típusai. A szleng és használói Kis Tamás 1997. A szleng típusai. A szleng és használói (246–256. oldal, részlet ebből: Szempontok és adalékok a magyar szleng kutatásához. In: Kis Tamás szerk.: A szlengkutatás útjai és lehetőségei. Szlengkutatás 1. Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó. 237–296.)
8. A magyar szlengszótárak típusai Kis Tamás 2012. A magyar szlengszótárak (25–41. oldal, részlet ebből: A magyar szlengszótárakról. In: Szabó Dávid–Kis Tamás szerk.: Szleng és lexikográfia. Szlengkutatás 8. Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó. 7–53.
9. A szleng az iskolai (nyelvtan)órákon Hollóy Zsolt 2018. Módszertani ötletek a szleng tanításához. Anyanyelv-pedagógia 11/4. Hollóy Zsolt 2019. Szlengtanítás a 21. században. (Konferencia-előadás diái). VI. Vályi András anyanyelv-pedagógiai konferencia. Nyelvi sokszínűség és sokszínű nyelv az óvodai és az iskolai nevelésben. 2019. november 30. ELTE Savaria Egyetemi Központ, Szombathely. Csekő Györgyi–Hollóy Zsolt 2019. Suliszleng. Könyv és Nevelés 21/1: 77–98.
Gyűjtemény a szlengről: További szakirodalom:
|