(BTMNY504OMA) Dolgozatíró szeminárium
1. Témaválasztás Olyan magyar nyelvészeti témát kell választani, amelyik 12-15 oldalban kifejthető, és amelyikhez lehet feldolgozandó anyagot és szakirodalmat gyűjteni. A témát a tanárral egyeztetni kell, de eleve kizárt témakörök nincsenek, bármelyik jó témaötlet megírható. Ha valakinek nincs saját ötlete, segítségül nézegethet — régi szakdolgozati témajavaslatokat, — régi záródolgozati témajavaslatokat
2. Segédlet dolgozatok technikai kivitelezéséhez: További segítséget talál a témában a következő oldalon: http://mnytud.arts.unideb.hu/tananyag/szamgny/index.html
Molnár Cecília Sarolta: Hogyan hivatkozzunk? Nyelv és Tudomány 2012. április 10. Molnár Cecília Sarolta: De van benne rendszer! Nyelv és Tudomány 2012. április 11. Molnár Cecília Sarolta: Tíz hiba, amit ne kövessünk el a bibliográfiában. Nyelv és Tudomány 2012. április 13.
Hogyan hivatkozzunk internetes forrásokra?
Nyelv és Tudomány 2013. április 20.
3.
A dolgozatíró szeminárium célja, hogy a hallgatók alkotó módon, jórészt
saját anyagfeltáró munka révén ismerjék meg szakjuk egy egy szűkebb
tudományterületének ismeretanyagát, önállóan képesek legyenek bizonyos
szakmai problémák megközelítésére és megoldására. A témaválasztásról: A dolgozat főleg a nyelvtudományi vizsgálat forrásául szolgáló nyelvi anyag összegyűjtése, kezelése, analitikus feldolgozása terén kíván ismereteket és tapasztalatokat nyújtani a hallgatóságnak. Témát választani a tanárok által megadott címlistákból, illetőleg önállóan lehet, de mindkét esetben a szemináriumvezető tanár egyetértése szükséges A szeminárium követelményeiről: A dolgozatíró szeminárium elsősorban a folyamatos munkát és a szakmai kontrollt kívánja biztosítani és támogatni, ezért szigorúan előírt tematikája és követelménye nincsen. A legjobb volna, ha a hallgatók önálló munkával módszeresen és folyamatosan végeznék a dolgozat anyaggyűjtését, előkészítését és megírását, és ez ügyben rendszeresen konzultálnának a témavezetővel. Mindemellett vannak határidős feladatok is, amelyeknek késedelmes teljesítése nem lehetséges: 2024. szeptember 19.: A kiválasztott téma véglegesítése. 2024. október 6.: Egy minimum egy oldalas, a követelményeknek megfelelően formázott szakirodalomi lista elkészítése. (Határidőre elküldendő email-címemre.) 2024. október 13.: Egy áttekintő vázlat benyújtása. (Tkp. egy tartalomjegyzék rövid kommentárral ellátva. Határidőre elküldendő email-címemre.) 2024. november 3.: A dolgozat első lapjának benyújtása. (Minimum egy oldalnyi, megfelelően megszerkesztett, formázott szöveg. Természetesen lehet hosszabb is. Határidőre elküldendő email-címemre.) 2024. november 24.: Az eddig az időpontig benyújtott dolgozatokat, fejezeteket, részleteket stb. javítom ki, ezután a határidő után beadott dolgozatokat késznek tekintem, és csak a leosztályozását vállalom. A dolgozatok végső beadási határideje: legkésőbb 2024. december 15-ig. A dolgozatokat Word 2003 és PDF fájlként is juttassák el hozzám. A technikai szerkesztéshez: Szövegszerkesztői, tipográfiai, technikai szerkesztési alapismeretek. Benkő Loránd, Tudnivalók a Magyar Nyelv közleményeinek alakításmódjához. A Magyar Nyelvtudományi Társaság Kiadványai 129. sz. Gyurgyák János, Szerkesztők és szerzők kézikönyve. Bp., 1996, 2000, 2003 (2. átd. kiad.). Kis Ádám, A számítógépes szövegszerkesztők másodlagos kommunikációs eszközei. Magyar Nyelvőr, 118: 168–83. Virágvölgyi Péter, A tipográfia mestersége számítógéppel. Budapest, 1999, 2002. Énekes Ferenc, A kiadványszerkesztés. I–IV. Budapest 2000–2004. A régi záródolgozati szemináriumok össze-vissza anyaga (de talán van közte még használható rész) Egy kis segítség az internetről: 8 tipp a jó szakdolgozathoz (szakdolgozat.hu)
Mutatvány szakirodalom a dolgozatíráshoz: Fóris Ágota 2008. Kutatásról nyelvészeknek. (Bevezetés a tudományos kutatás módszertanába). Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest. Aczel, Richard: Hogyan írjunk esszét? Bp., 2000. Majoros Pál: A kutatásmódszertan alapjai. (Tanácsok, tippek, trükkök (nem csak szakdolgozat-íróknak). Bp. Majoros Pál: Kutatásmódszertan avagy: hogyan írjunk könnyen, gyorsan jó diplomamunkát? Bp., 1997. Voit Pál: A diplomamunka-készítés módszertana. Tatabánya, 2004.
|