A nyelvészeti indíttatású szövegtani kutatás a hatvanas évek elejétl egyre intenzívebbé vált. A nyelvészeti indíttatásból következen egyesek szövegnyelvészetnek kezdték nevezni ezt a kutatási ágat, mások - a grammatika szakszó különböz területeken mind jobban elburjánzó használata következtében is - szöveggrammatikának, ismét mások, - elssorban azok, akik a kutatás teoretikus jellegét kívánták hangsúlyozni - szövegelméletnek. Ezeknek a szakkifejezéseknek megtalálhatók azután azon "ikerpárjai" is, amelyekben a szöveg összetevt a diskurzus összetev foglalja el.
Amíg azonban az elmélet hangsúlyozása teljesíthetetlenül ambiciózusnak hat, a nyelvészet, illetleg grammatika szakszavak alkalmazása egy-egy elméleti keretre vonatkozóan vagy túlságosan tág értelm, vagy túlságosan leszkít.
Abban a meggyzdésben, hogy a szövegek jelentésvizsgálatra is kiterjed elemzése szükségképpen megkívánja a szigorú értelemben vett nyelvi ismeretekkel operaló nyelvészeti eszköztár kiegészítését egy - a világra vonatkozó ismeretekkel is operálni tudó - szövegtani eszköztárral, én az utóbbira vonatkozóan a szövegtan (textológia), az elbbire vonatkozóan pedig - amely a szövegtan nyelvészeti összetevjének tekinthet - a szövegnyelvészet szakkifejezést használom. Ennek a terminológiának a használata jut kifejezésre mind e sorozat elnevezésében, mind e kötet címében is.
Az Officina textologica sorozatnak elsdleges funkciója az, hogy sajátos eszmecserefórumot teremtsen a szövegkutatás szövegtani-szövegnyelvészeti kérdéseivel foglalkozó (vagy azok iránt érdekld) kutatók számára, legyen céljuk akár egy általános szövegtan vagy általános szövegnyelvészet létrehozása, akár egy-egy adott nyelv szövegeinek (vagy azok valamely aspektusának) szövegtani-szövegnyelvészeti vizsgálata, akár valamely alkalmazási terület számára egy megfelel szövegtani-szövegnyelvészeti eszköztár létrehozása.
Ennek az eszmecserefórumnak szándékolt sajátossága ketts:
Azt hiszem, nem kell külön hangsúlyoznom, hogy itt kutatókról a legáltalánosabb értelemben beszélek, a kutató szóval szakkutatókra, bármilyen szinten tanító tanárokra, valamint egyetemi és fiskolai hallgatókra egyaránt utalva.
Ennek a - programadónak szánt - els kötetnek a felépítése a következ:
Az a tény, hogy e kötet majd angol nyelven is megjelenik - a sorozat céljával összhangban - a poliglott kutatás számára kíván valamennyi érdekld számára közös kiindulási alapot teremteni.