5.
A szemiotikai textológia mint szövegtani elméleti keret

Minthogy a szövegnyelvészet összekötkapocs az adott nyelv nyelvészetének nem szövegnyelvészeti ágai és a/egy szövegtan között, e program keretében szükséges a szövegtan felépítésének kérdéseivel is foglalkozni. A korábban már említett okok következtében itt saját - szemiotikai textológiának nevezett - szövegtani koncepcióm kívánom röviden vázolni.

Ez a fejezet PETŐFI 1996a (lásd a Bibliográfiai rájékoztató I/A szektrorát) els három fejezetének radikálisan lerövidített (és kis mértékben javított) változata. A lerövidítés abban áll, hogy az eredeti szövegbl elhagytam mind a szemléltet példákat, mind a lábjegyzeteket, mind a bibliográfiai utalásokat; a kis mérték javítás pedig minimális terminológiai változtatásokban.

Az alábbiakban a következ három témát érintem: 1) az általam elméleti keretként használt szövegtani diszciplína jellemz tulajdonságai, 2) az ennek a diszciplínának a keretében explikált szövegfogalom és 3) interpretációfogalom.

(Ennek a tematikának a tárgyalása a lerövidítés alapjául szolgáló szöveg mellett PETŐFI 1994 3.1. alfejezetében is megtalálható, lásd a Bibliográfiai tájékoztató ugyanazon szektorát.)

1. A szemiotikai textológiáról, az általam elméleti keretként használt szövegtani diszciplínáról

A szövegtani kutatás jellegét - mint minden más kutatásét - tárgyának, céljának és módszerének együttese határozza meg. Az én törekvésem egy olyan szövegtan (kommunikátumtan?) létrehozása,

Ezt a szövegtant (kommunikátumtant) szemiotikai textológiának neveztem el.

Az elnevezés textológia összetevjének használatával azoknak a félrevezet következtetéseknek a létrejöttét (létrehozását) szeretném megakadályozni, amikre a szövegkutatással foglalkozó diszciplínák többi megjelölése - szöveggrammatika, szövegtan, szövegnyelvészet, vagy szövegelmélet - lehetséget ad.

Az elnevezés szemiotikai összetevőjének pedig azt a funkciót szántam, hogy találó következtetéseket sugalljon. Ilyen találó következtetésnek tekintend mindenekeltt a következ három:

A szemiotikai textológia alaptulajdonságai röviden a következkben foglalhatók össze:

A különféle kommunikációszituációkban létrehozott és befogadott - általa komplex jelekként kezelt - uni- és multimediális kommunikátumok (különös tekintettel a szövegnek nevezett multimediális, de dominánsan verbális kommunikátumok) interpretálása céljára szolgáló diszciplína.

Mint ilyen

A továbbiakban a fenti jellemzk közül mindenekeltt a komplex jelnek tekintett szöveg fogalmával, valamint az interpretációtípusokkal kívánok foglalkozni.

2. A szöveg mint komplex jel szemiotikai textológiai fogalmáról

A szövegfogalommal kapcsolatban elször e fogalom általános jelleg leírását kívánom nyújtani, majd ezután részletesen tárgyalni a szemiotikai textológia keretében értelmezett komplex jel felépítésének jellemzit.

2.1. A szemiotikai textológiai szövegfogalomról általában

A szemiotikai textológia keretében használt - a különösebb megszorításokat nem implikáló kommunikátum értelménél szkebb értelm - szöveg szakszó olyan multimediális, de dominánsan verbális kommunikátumra utal, amely egy tényleges vagy feltételezett kommunikációszituációban egy tényleges vagy feltételezett funkció betöltésére alkalmasnak minsíthet, s mint ilyen, összefüggnek és teljesnek (valamiképpen lezárt egésznek) tartható.

Ez a meghatározás (explicit vagy implicit módon) azt juttatja kifejezésre, hogy a szemiotikai textológia

A szemiotikai textológia továbbá a multimediális, de dominánsan verbális kommunikátumokat olyan (jelölbl, jelöltbl és az e kett között értelmezhet jelölés-viszony(ok)ból álló) komplex jelekként kezeli, amelyeknek csupán a fizikai megjelenési formája (fizikai manifesztációja [= vehikuluma]) tekinthet valamennyi kommunikátor számára közel egyformán adottnak. A vehikulumokhoz hozzárendelt felépítés- és jelentésleírások jellege attól függően változik, hogy melyik alkotó vagy befogadó, melyik kommunikációszituációban, milyen elméletet (vagy implicit tudás- és feltételezésrendszert) használ a hozzárendelés végrehajtásakor.

Más szóval ez azt jelenti, hogy a szemiotikai textológia keretében használt szöveg szakszó két (interpretatív úton meghatározandó/létrehozandó) entitás - egy jelöl és egy jelölt - viszonyára utal, és nem egy (statikus) objektumra.

2.2. A komplex jel szemiotikai textológiai fogalmáról

A szemiotikai textológia a komplex jelekre vonatkozóan mind a kommunikációszituációk típusaitól, mind a jelrendszerek típusaitól független felépítés (szaknyelvi terminológiával élve: architektonika), azaz: 1) öszszetevk, 2) organizációtípusok, valamint 3) kompozicionális szintek és egységek definiálására törekszik. Ezek - kizárólag verbális elemekbl felépül szövegekre vonatkoztatott - alábbi bemutatásához az 1. ábrában látható (itt elssorban a kizárólag verbális elemekbl felépül szövegekre értelmezett) szemiotikai textológiai jelmodellt fogom felhasználni.

2.2.1. A komplex jelek összetevirl

Az eddigi szemiotikai textológiai kutatások eredményeinek figyelembevételével a komplex jelek következ kontextuális összetevit célszer megkülönböztetni (lásd az 1. ábra középs szektorát):

Ve:

A komplex jel fizikai manifesztációja (vehikulum).

VeIm:

A vehikulumhoz rendelhet mentális kép (vehikulum-imágó).

A vehikulum-imágó szerepe azért jelents, mert amellett, hogy sok esetben csupán ez áll rendelkezésünkre (lásd például az élszóban elhangzó kommunikátumokat), minden esetben ez képezi interpretációnk közvetlen tárgyát! A vehikulum-imágóban célszer megkülönböztetni a következ összetevket:

Fc:

A vehikulumhoz (a vehikulum-imágó konceptuális összetevinek - a figurának és a notációnak - a közvetítésével) rendelhet kontextuális formai felépítés (kontextuális formáció [= F + N]).

Sc:

A vehikulumhoz (a hozzárendelt vehikulum-imágó, illetőleg az ahhoz rendelt formáció összetevinek a közvetítésével) rendelhet kontextuális szemantikai felépítés (kontextuális sensus [= Fl + Nn]).

Ami a figurá(k)hoz rendelhet kontextuális sensust [= Fl] illeti

A notációhoz rendelhet kontextuális sensusnak [=Nn] célszer megkülönböztetni egy fogalmi és teljes egészében verbalizálható összetevjét (dictum [=D]), egy fogalmi és teljes egészében nem verbalizálható összetevjét (apperceptum [=A]), valamint egy fogalmilag teljes egészében kifejezésre nem juttatható nem fogalmi összetevjét (evocatum [=E]).

A kontextuális sensushoz sorolható továbbá (mintegy az elbbi két sensusösszetevre épül szuperstrukturális összetevként) egy (a relatum-imágó szubvilág-struktúrájára utaló) úgynevezett szubvilágérzékeny sensusösszetev [=RÄ].

ReIm:

A formációra és a sensusra vonatkozóan adott módon interpretált vehikulumhoz (illetleg vehikulum-imágóhoz) rendelhet világfragmentum mentális képe (relátum-imágó).

A relátum-imágóban célszer megkülönböztetni a következ összetevket:

Re:

Az adott módon interpretált vehikulumhoz (illetőleg vehikulum-imágóhoz) rendelhet (a relátum-imágóval egybehangzó) világfragmentum (relátum).

A komplex jelek

A VeIm és Fc ugyanúgy egyetlen (Janus-arcú) entitás egymást kölcsönösen meghatározó két oldala (lásd az 1. ábrában a "V" és "F" szubszkriptumokkal ellátott "M" szimbólummal jelölt modellt), mint az Sc és ReIm (lásd ugyanabban az ábrában az "S" és "R" szubszkriptumokkal ellátott "M" szimbólummal jelölt modellt).

Ve-konstringenc                                    Re-konstringencia 
ia                                                                   

                                                                     

|Ve|     |VeIm|           |F|         |S|           |ReIm|      |Re| 

                                                                     

                                                                     

Ve       VeIm             Fc    ó     Sc            ReIm          Re 

                                                                     

                   konnexitás         kohézió                        

                                                                     

         c N                N         Nn            c Nn             

         c F                F         Fl            c Fl             

                                                                     

           Va                         RÄ            R                

                                                                     

           Vv                                                        

                                                                     

                                                                     

                                                                     

                  VMF                        SMR                     

                                                                     

                                                                     

                                                                     

                               VMR                                   

                                                                     

                                                                     

Ve-koherencia                                          Re-koherencia 
                                                                     

                                                                     

                        - koherencia                         

                                                             


Egy komplex jel szemiotikai felépítésének összetevői

1. ábra

A lehetséges Significans-Significatum-viszonyokra a "{Ss, Sm}" szimbólummal utalhatunk. A olvasata 'folyamat'-ként jelölés (Significatio), 'a folyamat eredménye'-ként komplex jel (Signum).

A Significatio(k)nak (illetőleg a Signum(ok)nak) a létrehozásában az a modell játszik szerepet, amire az 1. ábrában az "V" és "R" szubszkriptumokkal ellátott "M" szimbólum utal.

Szövegjelentésnek én kezdettl fogva az összetevknek a fentiekben Significatumnak nevezett együttesét tekintettem.

A komplex jelekkel kapcsolatban, az adott vagy feltételezett kommunikációszituációban létrehozott (kontextuális) összetevik mellett, foglalkozni kell az ezekhez az összetevkhöz hozzárendelhetnek tartható konvencionálisan elfogadott (rendszerszer) lehetséges összetevkkel is.

A fenti összetev-explikációk megfogalmazásakor kizárólag a kontextuálisan adott összetevkkel foglalkoztam, és azokat egy adott vehikulumból kiinduló interpretációnak megfelel strukturális-logikai sorrendben tárgyaltam. Ez a sorrend nem jelenti azt, hogy ezeket az összetevket egy interpretáció során procedurálisan így kell létrehozni (st még azt sem, hogy egyáltalán lehet ilyen sorrendben létrehozni).

A konvencionálisan elfogadott (azaz többé-kevésbé rendszerszernek tekinthet) összetev-együttesekre az 1. ábrában a függőleges vonalak közé zárt, kövéren szedett betszimbólumok utalnak. Abból a szempontból azonban, hogy melyek a konvencionálisan elfogadott formák, az összetevk egymástól eltér módon viselkednek: egyfell a formációra és a sensusra vonatkozóan egyszerbb konvencionálisan elfogadott formákról beszélni, mint a vehikulumokra vagy a relátumokra vonatkozóan, másfell a formációra vonatkozóan egyszerbb, mint a sensusra vonatkozóan, végül egy kisebb terjedelm komplex jel formációjára vonatkozóan könnyebb megállapítani, hogy melyek annak a konvencionálisan elfogadott lehetséges formái, mint egy nagyobb terjedelmére vonatkozóan.

A komplex jelekkel kapcsolatban szükséges továbbá azok (összetev-specifikus) összefüggségérl és teljességérl beszélni. A kommunikátumfogalom és a szövegfogalom meghatározásának egyik eleme ugyanis az volt, hogy a kommunikátumok és a szövegek valamiképpen összefügg és teljes egészet alkotnak, illetleg ezzel a tulajdonsággal rendelkezknek tarthatók.

A komplex jelekként kezelt szövegek összefüggségével kapcsolatban a szemiotikai textológia az egyes összetevkre vonatkozóan külön szakszavakat használ: a formáció összefüggségének megjelölésére a konnexitást, a sensusééra a kohéziót, a vehikulumééra (valamint a vehikulum-imágójáéra), illetőleg a relátumééra (valamint a relátum-imágójáéra) pedig a (Ve-, illetőleg az Re-) konstringencia szakszót.

Szemiotikai textológiai szempontból egy szöveg akkor minsül

A komplex jelek összefüggésének elemzése mellett fontos az úgynevezett teljességük (lezárt egész voltuk) elemzése is.

Mindkét fogalom használatának az alapját az a konvencionális tudás, illetleg meggyzdés képezi, amit a szövegvehikulumokkal való foglalkozás (alkotás és befogadás) során sajátítunk el.

2.2.2. A komplex jelek organizációtípusairól

Az organizációtípusokkal kapcsolatban a szemiotikai textológia a következ organizációpárok között tesz különbséget:

  1. Manifesztált vs kiegészített: egy komplex jel vehikulumában ténylegesen adott elemeknek a szervezettsége vs az adott elemekre épül különféle következtetések alapján létrehozott kiegészített komplex jel vehikuluma elemeinek a szervezettsége.

Ha egy vehikulum valamely kiegészített változatának organizációját kívánjuk vizsgálni, akkor természetesen elször ezt a kiegészített változatot létre kell hoznunk. Egy kiegészített változat általában a következ mveletek végrehajtásának eredményeként jön létre:

A kiegészítés végrehajtásának általános szabálya röviden a következképp fogalmazható meg: Egy adott vehikulumot úgy kell ellátni kiegészít elemekkel, hogy annak valamennyi szövegmondata (valamint azoknak valamennyi mondatnagyságrend összetevje) grammatikailag (azaz mind szintaktikailag, mind szemantikailag!) explicit módon teljessé váljon, ugyanakkor az eredeti vehikulum egyetlen eleme se változzon meg.

  1. Referenciális (illetleg denotatív) vs predikatív: egy komplex jel vehikuluma azon elemeinek a szervezettsége, amelyek feltételezetten egy relátum vagy egy relátum-imágó entitásaira, és/vagy ezek fogalmára utalnak vs azoknak az elemeknek a szervezettsége, amelyek az elbbiekkel az adott komplex jel vehikulumában különféle (feltételezett) predikációkat (más szakszóval élve: propozíciókat) hoznak létre.

A referenciális szervezettséggel kapcsolatban a szakirodalom általában koreferencialitásról (koreferenciális szervezettségrl) beszél.

  1. Kompozicionális vs texturális: egy komplex jel vehikulumának elemei között feltételezett hierarchikus relációk szervezettsége vs az ezek között az elemek (illetleg tetszleges nagyságrend hierarchiáik) között feltételezett hasonlósági vagy azonossági relációk (ismétldések) szervezettsége.

Ezek az organizációpárok egyrészt nem függetlenek egymástól, másrészt nem vonatkoztathatók egy komplex jel valamennyi összetevjére, vagy ha igen, nem azonos módon. Ezzel a kérdéssel itt nem kívánok részletesebben foglalkozni, csupán a függséggel kapcsolatban jegyzem meg a következket: az els két organizációpár elemeibl létrehozható valamennyi lehetséges domináns kombináció (azaz: manifesztált-konfigurációs, manifesztált-relációs, kiegészített-konfigurációs és kiegészített-relációs), és valamennyire vonatkozóan értelmezhetjük a második két organizációpár elemei által megnevezett organizációkat.

2.2.3. A komplex jelek kompozicionális organizációjának szintjeirl és egységeirl

Az organizációtípusok között kitüntetett szerepet játszik a kompozicionális organizáció, mert a komplex jelek felépítettségének alapját képez (jelrendszertípustól független) szintek és egységek erre vonatkoztatva kerülnek bevezetésre. Ezekkel a szintekkel (és egységeikkel) kapcsolatban itt csupán a következ megkülönböztetésekre kívánok rámutatni:

  1. Makroszint:

  1. Mezoszint (középszint):

  1. Mikroszint:

  1. Szubmikroszint (mikroszint alatti szint):

Ezekkel a szintekkel, illetleg egységeikkel kapcsolatban is különbséget kell tenni rendszerszer és kontextuális értelmezésük között.

A rendszerszer értelmezés esetében egyrészt azt kell vizsgálni, hogy az adott jelrendszerben mi felel meg az absztrakt elnevezés szinteknek és egységeiknek, másrészt pedig azt, hogy az adott rendszerben mi tekinthet a legmagasabb fokú egységnek (például, hogy a magyar nyelv rendszerében lehet-e rendszerszer másod- és/vagy harmadfokú makroegységeket/mondattömböket definiálni, és ha igen, hogyan). Ennek a vizsgálatnak az eredménye teheti egyértelmvé a szigorú értelemben vett nyelvészet autonóm területének a határait, illetőleg jelölheti ki annak helyét a szemiotikai textológia szövegnyelvészeti komponensén belül.

A kontextuális értelmezés esetében mindenkor az adott teljes, dominánsan verbális kommunikátumot jelöli a szöveg szakszó, függetlenül attól, hogy annak milyen szint rendszerszer egység feleltethet meg (illetleg, hogy megfeleltethet-e neki rendszerszer egység egyáltalán). Azaz a szövegfogalom a rendszerszer szintek és egységek szempontjából nézve funkcionális és nem egyszer s mindenkorra meghatározott. Ennek következtében hasonló a helyzet a szövegek bizonyos szint kompozícióegységeinek a fogalmával is.

3. A szemiotikai textológiai interpretációk típusairól és az ezek végrehajtására szolgáló bázisokról

A dominánsan verbális szövegek fizikai megjelenési formája (vehikuluma) és a befogadók (interpretátorok) azokkal való interakciójának egyértelm elemezhetsége (vezérelhetsége) érdekében definiálni kell a kommunikátumok megközelítéseinek lehetséges módjait és az interpretációk lehetséges típusait. Én itt csak az interpretációtípusokkal kívánok foglalkozni, érintve röviden az interpretációk végrehajtása során felhasználásra kerül úgynevezett bázisok létrehozásának a lehetségeit is.

3.1. A szemiotikai textológiai interpretációk típusairól

Az analatikus kommunikátum-megközelítésnek, más szóval az interpretációnak a típusaival kapcsolatban a szemiotikai textológia a következ interpretációpárokat különbözteti meg:

  1. Természetes vs elméleti: úgynevezett természetes befogadói szituációban létrehozott (intuitív, nem egy interpretációelmélet által elírt utasítás algoritmikus lépéseit követ) interpretáció vs egy interpretációelmélet utasításait követ.

  1. Értelmez (explikatív) vs értékel (evaluatív): egy vehikulumhoz valamennyi komplexjel-összetevt (vagy azok közül csak valamelyeket) hozzárendel interpretáció vs a hozzárendelt összetevket valamilyen (stilisztikai, poétikai, szociális, morális, ideológiai, vallási stb.) normarendszerre vonatkozóan minsít.

  1. Elsfokú vs másodfokú: egy adott vehikulumhoz közvetlen (bet szerinti értelemben vett) komplexjel-összetevket hozzárendel (vagy ezeket az összetevket értékel) interpretáció vs közvetett (szimbolikus értelemben vett) komplexjel-összetevket hozzárendel (vagy ezeket az összetevket értékel).

  1. Leíró (deszkriptív) vs érvel (argumentatív): az értelmezést, értékelést csupán bemutató interpretáció vs a bemutatott értelmezést, értékelést megokoló.

  1. Strukturális vs procedurális: csupán az interpretációfolyamat eredményét bemutató interpretáció vs magát az interpretációfolyamatot (is) bemutató.

E párok között egyértelm sorrendi relációk állnak fenn. Ezekkel itt nem kívánok foglalkozni, annak kiemelését azonban szükségesnek tartom, hogy az interpretációk között kitüntetett helyet foglal el az elméleti elsfokú leíró strukturális értelmez interpretáció.

3.2. A szemiotikai textológia keretében használt interpretációbázisokról

A különféle interpretációfolyamatok eredményeinek egyértelm bemutathatósága (leírhatósága) érdekében explicit módon kell reprezentálni tudni az ezekben a folyamatokban szerepet játszó interpretációbázisok (tudás-/meggyzdés-, hipotézis-, preferencia- és prediszpozíció-rendszerek) valamennyi típusát. Itt csupán e bázisok megválasztásának, illetleg létrehozásának lehetségeit érintem röviden.

Egy interpretációfolyamat végrehajtásánál alkalmazott bázis megválasztására, illetleg létrehozására vonatkozóan a következ lehetségek állnak fenn:

A bázisok explicit reprezentálása mind a négy esetben azt a célt szolgálja, hogy azok interszubjektív módon hozzáférhetvé váljanak.

***

Ismételten hangsúlyozni kívánom, hogy itt a szemiotikai textológiának csupán legjellemzbb jegyeit volt szándékom bemutatni. "Mködése" csak szöveginterpretációk létrehozásában való alkalmazása útján lenne bemutatható, ami a jelen kötetnek nem célja.