BEVEZETÉS A HELYNÉVKUTATÁSBA

E. Nagy Katalin – Szilágyi-Varga Zsuzsa – Kis Tamás

BEVEZETÉS A HELYNÉVKUTATÁSBA

×


ELŐSZÓ

A Bevezetés a helynévkutatásba című tankönyv kettős feladatot vállal magára:

A helynevek a nyelv szókincsének sajátos szerepű elemeiként régóta magukra vonják a tudomány művelőinek figyelmét: a magyar tudományosság történetében bő két évszázad óta van jelen ez a kitüntetett érdeklődés. A helynevek nemcsak amiatt kerültek a tudományos vizsgálatok fókuszába, hogy a mindennapi nyelvhasználat nélkülözhetetlen részeiként univerzális tagjai a nyelvek rendszerének, hanem elsősorban azért, mert nagy történeti forrásértékük következtében több – elsősorban történeti érdeklődésű – tudományterület számára szolgáltatnak fontos információkat.

A helynévkutatás – és tágabban véve: a tulajdonnevekkel való tudományos foglalkozás – eredményei révén sajátos helyzetű interdiszciplináris tudományterületként jött létre a névtudomány (más néven: onomasztika), amelynek meghatározó ága a helynevek vizsgálata. Ez a tudományág sok helyen régóta szerepel az egyetemi oktatásban is. Tankönyvünk az első olyan magyar nyelvű tananyag, amely online formában kívánja segíteni a hasonló témájú egyetemi kurzusok megtartását.

Segíteni szeretné ugyanakkor a Magyar Nemzeti Helynévtár Program megvalósítását is, amelynek alapvető célja a magyar nyelvterület élő és történeti helynévkincsének teljes körű összegyűjtése és dokumentálása online adatbázisok, illetve kiadványok formájában. A program igényt tart az e téren képzett egyetemi hallgatók munkájára, de emellett számít azoknak a szakembereknek a hozzájárulására is, akik e tananyag megismerését követően szeretnének csatlakozni a programhoz, és részt kívánnak venni a nagyszabású vállalkozás sikerre vitelében.

A tananyag – alkalmazkodva az egyetemi órák üteméhez – folyamatosan bővül, és a tavaszi félév során nyeri el végleges formáját.


Debrecen, 2022. február 1.

E. Nagy Katalin, Szilágyi-Varga Zsuzsa, Kis Tamás


A tananyag az MTA–DE Magyar Nemzeti Helynévtár Program keretében készült.
ISBN 978-963-615-034-1
Debreceni Egyetemi Kiadó, 2022
© E. Nagy Katalin – Szilágyi-Varga Zsuzsa – Kis Tamás, 2022
© Debreceni Egyetemi Kiadó, 2022
Lektorálta: Bárth M. János
Technikai szerkesztés: Kis Tamás

Made with W3Schools Spaces