Záródolgozati szeminárium

 

A szemináriumról:

BTNY160 Záródolgozati szeminárium (gyj, 2 szem, 3 kredit)
A záródolgozat elkészítésének célja, hogy a hallgatók alkotó módon, jórészt saját anyagfeltáró munka révén ismerjék meg szakjuk egy egy szűkebb tudományterületének ismeretanyagát, önállóan képesek legyenek bizonyos szakmai problémák megközelítésére és megoldására. E tekintetben a záródolgozat a diplomadolgozat szakmai módszertani előmunkálatának is tekinthető.
A dolgozat témája az adott képzési szakaszon belül szabadon választható a magyar vagy a finnugor nyelvtudomány témaköreiből. Követelmény a szakirodalom keresésének és a feldolgozás módszerének, technikájának elsajátítása, az irodalom alapos ismerete, az eltérő megközelítési lehetőségek közötti eligazodás, az önálló véleményalkotás, a megszerzett ismeretek alkotó felhasználása. Alapkövetelmény a dolgozat színvonalas megszerkesztése, nyelvileg igényes megfogalmazása. A technikai kivitelezés mintájául a Magyar Nyelvjárások c. évkönyv közleményei szolgálnak. A dolgozat terjedelme hozzávetőlegesen 15 szabványos gépelt lap (1800 n) legyen.

A témaválasztásról:

A záródolgozat főleg a nyelvtudományi vizsgálat forrásául szolgáló nyelvi anyag összegyűjtése, kezelése, analitikus feldolgozása terén kíván ismereteket és tapasztalatokat nyújtami a hallgatóságnak. A dolgozat témája lehetőség szerint kapcsolódik az első képzési szakasz tematikájához. Témát választani a tanárok által megadott címlistákból, illetőleg önállóan lehet, de mindkét esetben a témavezetőül választott tanár egyetértése szükséges

A szeminárium követelményeiről:

A záródolgozati szeminárium elsősorban a folyamatos munkát és a szakmai kontrollt kívánja biztosítani és támogatni, ezért szigorúan előírt tematikája és követelménye nincsen. A legjobb volna, ha a hallgatók önálló munkával módszeresen és folyamatosan végeznék a szakdolgozat anyaggyűjtését, előkészítését és megírását, és ez ügyben rendszeresen konzultálnának a témavezetővel.

Mindemellett vannak határidős feladatok is, amelyeknek késedelmes teljesítése nem lehetséges:

2007. február 19.: A kiválasztott téma véglegesítése.

2007. február 26.: Egy minimum egy oldalas szakirodalom lista elkészítése. (Határidőre eljuttatandó a tanszéki fakkomba.)

2007. március 5.: A szövegszerkesztési feladatlap elkészítése, megválaszolása. (A feladatlap kinyomtatott szövegét órán kiosztom, illetve képformátumban elérhető az itt megadott linkeken: 1.oldal | 2. oldal | Szövege. A Word formátumban elkészített megoldást a megadott határidőre csatolt fájlként kell elküldeni az email-címemre. A csatolt fájl neve „hallgató_neve.doc” formátumú legyen. Egy kis segítség az idekapcsolódó ismeretek megszerzéséhezPDF.)

2007. március 19.: Egy áttekintő vázlat benyújtása.  (Tkp. egy tartalomjegyzék rövid kommentárral ellátva. Határidőre eljuttatandó a tanszéki fakkomba.)

2007. április 16.: A dolgozat első lapjának benyújtása. (Minimum egy oldalnyi, megfelelő megszerkeszett, formázott szöveg. Természetesen lehet hosszabb is. Határidőre eljuttatandó a tanszéki fakkomba.)

2007. április 30.: Az eddig az időpontig benyújtott dolgozatokat, fejezeteket, részleteket stb. javítom ki, ezután a határidő után már csak a kész dolgozatok leosztályozását vállalom.

A dolgozatok végső beadási határideje: a szigorlat előtt minimum egy héttel (legkésőbb szeptember 1-ig). A dolgozatokat kinyomtatva és csatolt fájlként is juttassák el hozzám.

A technikai szerkesztéshez:

Szövegszerkesztői, tipográfiai, technikai szerkesztési alapismeretek a záródolgozati szemináriumhoz.

Benkő Loránd, Tudnivalók a Magyar Nyelv közleményeinek alakításmódjához. A Magyar Nyelvtudományi Társaság Kiadványai 129. sz.

Gyurgyák János, Szerkesztők és szerzők kézikönyve. Bp., 1996, 2000, 2003 (2. átd. kiad.).

Kis Ádám, A számítógépes szövegszerkesztők másodlagos kommunikációs eszközei. Magyar Nyelvőr, 118: 168–83.

Virágvölgyi Péter, A tipográfia mestersége számítógéppel. Budapest, 1999, 2002.

Énekes Ferenc, A kiadványszerkesztés. I–IV. Budapest 2000–2004.

További szakirodalom itt.

A régi záródolgozati szemináriumok össze-vissza anyaga (de talán van közte még használható rész)

Egy kis segítség az internetről:

8 tipp a jó szakdolgozathoz (szakdolgozat.hu)

Hogyan válassz témát a szakdolgozatodhoz?

Szakdolgozatírás.lap.hu

Szakdolgozat.lap.hu

Puska.hu

 

Mutatvány szakirodalom a dolgozatíráshoz:

Aczel, Richard: Hogyan írjunk esszét? Bp., 2000.

Majoros Pál: A kutatásmódszertan alapjai : Tanácsok, tippek, trükkök (nem csak szakdolgozat-íróknak). Bp.

Majoros Pál: Kutatásmódszertan avagy: hogyan írjunk könnyen, gyorsan jó diplomamunkát? Bp., 1997.

Voit Pál: A diplomamunka-készítés módszertana. Tatabánya, 2004.