NY--107 Záródolgozati szeminárium I. (köt., 2szem., gyj., 103)

A záródolgozat elkészítésének célja, hogy a hallgatók alkotó módon, jórészt saját anyagfeltáró munka révén ismerjék meg szakjuk egy-egy szűkebb tudományterületének ismeretanyagát, önállóan képesek legyenek bizonyos szakmai problémák megközelítésére és megoldására. E tekintetben a záródolgozat a diplomadolgozat szakmai-módszertani előmunkálatának is tekinthető.

A dolgozat témája az adott képzési szakaszon belül szabadon választható a magyar vagy a finnugor nyelvtudomány témaköreiből. Követelmény a szakirodalom keresésének és a feldolgozás módszerének, technikájának elsajátítása, az irodalom alapos ismerete, az eltérő megközelítési lehetőségek közötti eligazodás, az önálló véleményalkotás, a megszerzett ismeretek alkotó felhasználása. Alapkövetelmény a dolgozat színvonalas megszerkesztése, nyelvileg igényes megfogalmazása. A technikai kivitelezés mintájául a Magyar Nyelvjárások c. évkönyv közleményei szolgálnak. A dolgozat terjedelme hozzávetőlegesen 15 szabványos gépelt lap (1800 n) legyen.

Az első záródolgozat főleg a nyelvtudományi vizsgálat forrásául szolgáló nyelvi anyag összegyűjtése, kezelése, analitikus feldolgozása terén nyújt ismereteket és tapasztalatokat a hallgatóságnak. A dolgozat témája lehetőség szerint kapcsolódik az első képzési szakasz tematikájához. A dolgozat tanári vezetéssel készül, záródolgozati szeminárium keretében. Felvételére az előfeltételek teljesítése esetén bármikor sor kerülhet. Témát választani a tanárok által megadott címlistákból, illetőleg önállóan lehet, de mindkét esetben a témavezetőül választott tanár egyetértése szükséges, amit az indexbeli aláírás jelez.

Kötelező irodalom:


NY--207 Záródolgozati szeminárium II. (köt., 2szem., gyj., 202)

A záródolgozat elkészítésének célja, hogy a hallgatók alkotó módon, jórészt saját anyagfeltáró munka révén ismerjék meg szakjuk egy-egy szűkebb tudományterületének ismeretanyagát, önállóan képesek legyenek bizonyos szakmai problémák megközelítésére. E tekintetben a záródolgozat a diplomadolgozat szakmai-módszertani előmunkálatának is tekinthető.

A második záródolgozat elkészítése jórészt az elsőével azonos követelmények és feltételek szerint zajlik. E munkában azonban a hangsúly a feldolgozómunka elméleti, összefoglaló jellegére helyeződik át. A hallgató folytathatja kutatásait az első záródolgozatának témájához kapcsolódóan -- ekkor a témavezetőjének az alapul szolgáló dolgozatot be kell mutatnia --, de választhat bármely más témát is. Ha diplomadolgozatát magyar nyelvészetből készíti, e dolgozat egy fejezetét is benyújthatja záródolgozatként. Az országos tudományos diákköri konferencián díjat nyert egyéni dolgozatot záródolgozatként jeles eredménnyel kell elfogadni.

Ajánlott irodalom: