BTNY133 Fonológia
2008/2009 tavaszi félév

 

A tantárgy általános leírása:

A tanegység célja a fonológia (funkcionális hangtan) alapfogalmainak, kutatási területeinek, kialakulásának és főbb irányzatainak bemutatása.
Fonológiai alapfogalmak: fonémák és allofónok, a fonémaazonosítás ismérvei, a fonológia helye a nyelvtanban; a megkülönböztető jegyek. — A magánhangzók fonológiája (képzési jegyek, a magánhangzó-harmónia fonológiai megközelítése), a mássalhangzók fonológiája, a szótag és a szupraszegmentális elemek fonológiai vizsgálata. — A fonológia előzményei és kialakulása; a fonológia főbb irányzatai: a fonológia lineáris elméletei (strukturális, megkülönböztető jegyes, generatív, természetes fonológia), a fonológia nemlineáris elméletei (lexikális, metrikus, autoszegmentális, függőségi fonológia, optimalitás-elmélet). — Gyorsbeszéd-fonológia.
 

A követelményekről:

A tantárgyat óra nélküli tanegységként hirdetjük képzésükben elmaradt, „kredites” hallgatók számára a régi ötévfolyamos képzés keretében.

A tárgyból jegyet szerezni a félév szorgalmi időszakának utolsó hetében megírott zárthelyi dolgozattal vagy szóbeli beszámolóval lehet. A dolgozat a jegyszerzés helye és ideje megegyezik a tárgyat hirdető tanár órarendjében szereplő szemináriumok/gyakorlatok helyével és idejével.

Az írásbeli zárthelyi kérdései a szakirodalomként alább megadott művekből fognak kikerülni.

Szakirodalom:

  1. Péter Mihály: Strukturális fonológia. In: Siptár Péter szerk.: Szabálytalan fonológia. Bp., 2001. 9–36.

  2. Szilágyi N. Sándor: Elmélet és módszer a nyelvészetben, különös tekintettel a fonológiára. Kolozsvár, 2004. 143–229.

További irodalom érdeklődőknek