Előszó

 

 

A mai magyar megszólítási rendszer empirikus vizsgálatával a Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszékének doktori ösztöndíjasaként, a magyar szociolingvisztikai alprogram keretében kezdtem el foglalkozni. A megszólítási változatok jellegzetességeinek és változásainak feltérképezése azért tűnt igen lényeges kutatási feladatnak, mert hiányoztak ezen a területen a társadalmunk átalakulásának legújabb fejleményeivel számot vető, módszertani következetességet érvényesítő, a teljes magyar beszélőközösséget vizsgáló és a lehetséges társadalmi kapcsolattípusok sokaságát figyelembe vevő vizsgálatok.

Doktori disszertációm célja ezért megszólítási rendszerünk főbb sajátosságainak és jelenleg zajló változásainak feltárása lett. A megszólítások kérdéskörét dolgozatom alapvetően a szociolingvisztika elméleti keretein belül közelíti meg, feltételezve azt, hogy a megszólítási módok változatai mögött a társadalom sokrétűségével összefüggő, rendszert alkotó szabályok állnak. A kutatás megalapozásaként részletesen feldolgoztam a megszólítások vizsgálatának nemzetközi és hazai eredményeit is.

A beszédpartnerre utaló elemek változatainak vizsgálata során azok a megszólítási formák kaptak kitüntetett szerepet, amelyek strukturálják a megszólítási rendszert, vagyis elsősorban a tegezés és nemtegezés változatai mint a személyhasználatban kötött formák, a névmási megszólítások, illetve az ezekhez gyakran tipikusan kapcsolódó nominális elemek.

A beszédpartnerre való utalás módja a beszélgetőtársak társadalmi paraméterein kívül függ a kommunikációs helyzettől, a nyelvi érintkezés módjától, szóbeli vagy írásos jellegétől is. A vizsgálat során ezért megkülönböztettem az élőszóbeli, vagyis közvetlen kommunikációt, az írásos, vagyis közvetett kommunikációt, illetve a kommunikáció kevert formáit.

Munkám során arra törekedtem tehát, hogy empirikus felmérések eredményeire építve rajzoljak érvényes képet a társadalmilag tipizálható viszonylatokhoz, szituációkhoz rendelhető különböző megszólítási lehetőségekről.

A kutatás eredményeit bemutató, ennek a kötetnek is alapját képező, A megszólítások és a beszédpartnerre utaló elemek változatai a mai magyar nyelvhasználatban című doktori disszertációm a Debreceni Egyetem Nyelvtudományi Doktori Iskolája magyar nyelvészeti alprogramjának keretében készült.

A dolgozat készítése során nyújtott segítségéért köszönettel tartozom témavezetőmnek, Sebestyén Árpádnak; illetve disszertációm hivatalos bírálóinak, Nyirkos Istvánnak és Balázs Gézának, akik számos meglátásukkal, szakmai javaslatukkal járultak hozzá munkám végső formájának kialakításához.

A kötet anyaga http:/mnytud.arts.klte.hu/sorozat/megszolitas címen megtalálható az interneten is.